רח' איינשטיין 40, מגדל קניון רמת אביב, קומה 3, תל-אביב

טיפול באקנה – פצעי בגרות

רקע כללי

לטיפול באקנה שלוש מטרות: להפחית את חומרת נגעי האקנה הקיימים, למנוע התפרצויות חדשות ולמזער את הסיכון להצטלקות. 

אפשרויות הטיפול באקנה יכולות להשתנות בהתאם לסוג וחומרת האקנה, סוג העור וההיסטוריה הרפואית של המטופל\ת.

טיפול תרופתי

טיפולים מקומיים משמשים בדרך כלל כקו ראשון לטיפול באקנה קל עד בינוני. אלה כוללים מוצרים המכילים מרכיבים כמו בנזואיל פרוקסיד או חומצה סליצילית, המסייעים בפתיחת נקבוביות העור, מפחיתים דלקת ומקדמים תחלופת תאי עור.

תרופות מקומיות נוספות, כגון אנטיביוטיקה מקומית או רטינואידים, עשויות להיות מומלצות למקרים חמורים יותר.

טיפול בכדורים, כגון אנטיביוטיקה, טיפולים הורמונליים (כגון גלולות נגד הריון או ספירונולקטון), או איזוטרטינואין (הידוע בכינויו רואקוטן), מתאימות לאקנה בינוני עד חמור שאינו מגיב לטיפולים מקומיים. תרופות אלו מטפלות בגורמים הנמצאים בבסיס של האקנה, כגון חיידקים, חוסר איזון הורמונלי או ייצור מוגזם של חלב.

שיטות טיפול נוספות ושגרת טיפוח

בנוסף לתרופות, ניתן להשתמש בשיטות טיפול אחרות לאקנה. אלה עוללות הליכים כמו פילינג כימי או טיפולים מבוססי אור, המסייעים לקלף את העור, להפחית דלקת ולהרוג חיידקים הגורמים לאקנה. במקרים מסוימים, מיצוי של קומדונים או ציסטות על ידי רופא עור משולבים בטיפול.

חשוב לציין כי שגרת טיפוח עקבית, הכוללת ניקוי עדין, הימנעות מקרצוף מוגזם או חיטוט בנגעי אקנה ושימוש במוצרים לא קומדוגניים, יכולה לתרום באופן משמעותי לניהול האקנה. מעקבים קבועים אצל רופא עור חיוניים כדי לעקוב אחר ההתקדמות, להתאים את תוכניות הטיפול במידת הצורך ולטפל בתופעות לוואי אפשריות.

באופן כללי, הטיפול באקנה דורשים גישה מקיפה ומותאמת אישית על מנת לשלוט ביעילות בהתפרצויות, לשפר את מראה העור ולמנוע סיבוכים ארוכי טווח כגון צלקות. עם הדרכה של רופא עור והקפדה על משטר טיפול מותאם, ניתן להשיג עור נקי מאקנה ומצלקות.

לסיכום

אם איתרתם נגע חשוד על העור, במיוחד אם הוא יוצא דופן, חדש או השתנה לאחרונה- פנו בהקדם לרופא עור מומחה בדרמוסקופיה על מנת לאבחן את הנגע ולהחליט על המשך הטיפול.

זקוקים לטיפול? צריכים הכוונה?

מלאו פרטים או התקשרו. ואחזור אליכם בהקדם

אשמח לעזור

דילוג לתוכן