רח' איינשטיין 40, מגדל קניון רמת אביב, קומה 3, תל-אביב

בדיקה דרמוסקופית של נגעי עור חשודים

רקע כללי

נגעי עור חשודים יכולים להיות נגעים בעלי פיגמנט, כלומר בגוון חום-שחור, או חסרי פיגמנט – כלומר בגוון עור עד ורוד, אולם הימצאות הפיגמנט לבדה אינה יכולה לרמז על אופי הממצא, שכן סרטני עור יכולים להיות עם או ללא פיגמנט, וכך גם נגעים שפירים שאינם דורשים כל טיפול.

שיטות פשוטות יותר ומתקדמות

בעבר השתמשנו בעיקר בשיטת ה- ABCD על מנת לאתר נגעי עור חשודים, ראשי תיבות עבור: Assymetry, Border, Color, Diameter. כלומר נגעי עור אסימטריים, בעלי גבול שאינו ברור, בעלי מספר גוונים של צבע ובקוטר הגדול מ-0.5 מ”מ הם כאלה אשר מעלים חשד לסרטן העור. אולם שיטה זו לא הוכחה כיעילה במיוחד והיא מאתגרת ליישום, במיוחד עבור מטופלים שהם חסרי ניסיון בבדיקת נגעי עור חשודים.

כיום, קיימות שיטות פשוטות יותר ומתקדמות יותר לאתר נגעי עור חשודים. ראשית, נזכיר את שיטת ה”ברווזון המכוער” – שלפיה נגע בעור אשר שונה באופן משמעותי או יוצא דופן בהשוואה לשאר נגעי העור של המטופל הוא נגע חשוד אשר דורש בירור נוסף. השיטה השנייה היא שיטת ה”שינוי” – נגע שהופיע לאחרונה או נגע שהשתנה לאחרונה הוא נגע חשוד שדורש בירור נוסף.

בירור נוסף הנדרש בשלב הראשון

הוא בדיקה דרמוסקופית של הנגע אצל רופא עור מומחה. הדרמוסקופ (או דרמטוסקופ) נכנס בהדרגה לשימוש רופאי העור בשנות ה-90, ועם כניסתו לקליניקות וצבירת הניסיון בשימוש בו, היכולת של רופאים לאבחן נגעי עור חשודים השתפרה באופן דרמטי. דרמוסקופ הינו מכשיר המורכב ממערכת של זכוכיות מגדלת, מקור אור מקוטב וסנן. האופן שבו האור מוקרן מהדרמוסקופ לעבר העור וחוזר אליו דרך הסנן לעבר זכוכית המגדלת מאפשר לרופא להביט מעט פנימה אל תוך השכבה העליונה של העור ולזהות מבנים שאינם גלויים לעין רגילה.

על כן, באמצעות שימוש בדרמוסקופ רופא עור מומחה בעל הכשרה מתאימה בדרמוסקופיה יכול ברוב המקרים להחליט האם הנגע החשוד הוא שפיר או כזה הדורש המשך בירור, כולל ביופסיה כירורגית.

 

לסיכום

אם איתרתם נגע חשוד על העור, במיוחד אם הוא יוצא דופן, חדש או השתנה לאחרונה- פנו בהקדם לרופא עור מומחה בדרמוסקופיה על מנת לאבחן את הנגע ולהחליט על המשך הטיפול.

זקוקים לטיפול? צריכים הכוונה?

מלאו פרטים או התקשרו. ואחזור אליכם בהקדם

אשמח לעזור

דילוג לתוכן