רח' איינשטיין 40, מגדל קניון רמת אביב, קומה 3, תל-אביב

מעקב אחר מטופלים בסיכון גבוה לסרטן העור

רקע כללי

סרטן העור הוא הסרטן הנפוץ ביותר באדם. גילוי מוקדם ממלא תפקיד מכריע בתוצאות טיפול מוצלחות. חולים בסיכון גבוה, כולל אלו עם היסטוריה אישית או משפחתית של סרטן עור, מספר רב של שומות, עור בהיר, היסטוריה של חשיפה מוגזמת לשמש או מערכת חיסונית מוחלשת, יכולים להפיק תועלת רבה מבדיקות עור תקופתיות. מאמר זה בוחן את החשיבות של בדיקת סרטן העור עבור חולים בסיכון גבוה ואת שיטות הסקר המומלצות.

חשיבות הבדיקה עבור חולים בסיכון גבוה

לאנשים בעלי המאפיינים שהוזכרו מעלה יש סיכון מוגבר באופן משמעותי לפתח סרטן עור. בדיקה תקופתית מסייעת בזיהוי מוקדם של נגעי עור חשודים, ומאפשרת התערבות בזמן ושיפור התוצאות. אבחון וטיפול מוקדם מפחיתים את הסיכוי להתפשטות הסרטן ומגדילים את הסבירות להצלחת טיפול וריפוי.

שיטות מעקב מומלצות

בדיקה עצמית: חולים בסיכון גבוה צריכים לבצע בדיקות עצמיות קבועות של שטח העור. במסגרת הבדיקה מומלץ לבחון את כל שטח העור, כולל אזורים שלעתים קרובות מתעלמים מהם, כגון הקרקפת, כפות הרגליים ואזור איברי המין. אנשים בסיכון גבוה צריכים להיות ערניים לכל שינוי בשומות, גידולים חדשים או נגעים חשודים. יש לדווח מיידית על כל ממצא חריג לרופא עור מומחה.


בדיקות עור תקופתיות על ידי רופא עור: חולים בסיכון גבוה צריכים לעבור בדיקות עור תקופתיות הנערכות על ידי רופא עור מומחה. לאנשי מקצוע אלה יש את המומחיות לזהות סימנים מוקדמים לסרטן העור שעלולים להחמיץ במהלך בדיקות עצמיות. במהלך בדיקת עור מקצועית, הגוף כולו נבדק לגילוי נגעים חשודים, וכל ממצא נוגע להערכה נוספת או ביופסיה במידת הצורך.


דרמוסקופיה: דרמוסקופיה היא טכניקת הדמיה לא פולשנית המסייעת בבדיקת נגעי עור. במסגרת בדיקה זו מתבצע שימוש בכלי הגדלה מיוחד הנקרא דרמטוסקופ על מנת לבחון את פני העור והמבנים שבתוכו. דרמוסקופיה מאפשרת לרופאי עור להעריך נגעים חשודים בצורה מדויקת יותר ולהבדיל בין גידולים שפירים לממאירים והיא שימושית במיוחד בחולים בסיכון גבוה עם שומות רבות או נגעים לא טיפוסיים.


צילום גוף כולל: צילום גוף כולל צילום תמונות ברזולוציה גבוהה של כל פני העור. תמונות אלו משמשות נקודת התייחסות בסיסית להשוואות עתידיות ומסייעות בזיהוי שינויים עדינים לאורך זמן. חלק מהמערכות מצוידות בטכנולוגיית בינה מלאכותית שמסייעת באיתור שינויים עדינים אלה. צילום גוף כולל מועיל במיוחד עבור חולים בסיכון גבוה עם מספר רב של שומות או לאלה עם היסטוריה של סרטן עור מרובים.
בדיקה גנטית: במקרים מסוימים, בדיקה גנטית עשויה להיות מומלצת לאנשים בסיכון גבוה עם היסטוריה משפחתית חזקה של סרטן העור. בדיקות גנטיות יכולות לזהות מוטציות גנים ספציפיות הקשורות לסיכון מוגבר לפתח סרטן עור. מידע זה יכול לעזור להנחות פרוטוקולי מיון ולהודיע על התערבויות ממוקדות או אמצעי מניעה.

לסיכום

בדיקת סרטן העור חיונית עבור חולים בסיכון גבוה מכיוון שהיא מאפשרת זיהוי מוקדם של נגעים חשודים בעור והתערבות מוקדמת. בדיקות עצמיות סדירות, בדיקות עור תקופתיות אצל רופא עור כולל שימוש בדרמוסקופיה, צילום גוף כולל ובדיקות גנטיות הן שיטות סקר חשובות עבור אנשים בסיכון גבוה. על ידי היותם ערניים לגבי בריאות העור שלהם, מטופלים בסיכון גבוה יכולים להגדיל את הסיכויים לגילוי מוקדם, טיפול בזמן ושיפור התוצאות. חשוב עבור אנשים בסיכון גבוה לעבוד בשיתוף פעולה הדוק רופא העור שלהם שלהם כדי ליצור תוכנית סקר מותאמת אישית המתייחסת לגורמי הסיכון הספציפיים שלהם ומקדמת אסטרטגיות גילוי מוקדם ומניעה.

לסיכום

אם איתרתם נגע חשוד על העור, במיוחד אם הוא יוצא דופן, חדש או השתנה לאחרונה- פנו בהקדם לרופא עור מומחה בדרמוסקופיה על מנת לאבחן את הנגע ולהחליט על המשך הטיפול.

זקוקים לטיפול? צריכים הכוונה?

מלאו פרטים או התקשרו. ואחזור אליכם בהקדם

אשמח לעזור

דילוג לתוכן