רח' איינשטיין 40, מגדל קניון רמת אביב, קומה 3, תל-אביב

סקירת שומות

רקע כללי

סקירת שומות או סקירת נקודות חן היא בדיקה במסגרתה רופא העור בודק את כל שטח העור של המטופל\ת ומאבחן את כל הנגעים שקיימים על עור המטופל\ת.
 הבדיקה נעשית כשהמטופל\ת בביגוד תחתון בלבד או ללא בגדים וכוללת בדיקה בעין רגילה, בזכוכית מגדלת והערכה דרמוסקופית [קישור למאמר על בדיקה דרמוסקופית] של כל הנגעים וספציפית של נקודות החן. מכיוון שסרטני עור בשלבים מוקדמים יכולים להידמות לנקודות חן שפירות, מטרת הבדיקה הינה לאתר נגעי עור חשודים אשר דורשים בירור וטיפול נוסף. הבדיקה אינה כרוכה בכאב או בתופעות לוואי.

למי מומלץ לבצע את הבדיקה?

הבדיקה מומלצת לכל אדם בעל גורמי סיכון לסרטן העור, כלומר למטופלים עם גוון עור, עיניים ושיער בהירים, בעלי נקודות חן, עם היסטוריה אישית או משפחתית של סרטן העור, היסטוריה של חשיפה מרובה לשמש בעברם ועוד. משרד הבריאות הישראלי ממליץ על סקירת שומות בכל מטופל\ת בעל\ת 20 נקודות חן ומעלה. 

מתי לבצע את הבדיקה?

התדירות האידיאלית של הבדיקה תלויה בגורמים רבים, בין היתר בדרגת הסיכון של המטופל, מורכבות הבדיקה, כמות הנגעים החשודים וכמובן גם זמינות הבודק. יחד עם זאת, מרבית הרופאים ממליצים לבצע את הבדיקה בתדירות של אחת לחצי שנה עד אחת לשנה. 

סקירת שומות יכולה להיעשות כבדיקה עצמאית או כחלק ממיפוי שומות דיגיטלי – צילום כל-גופי 

לסיכום

אם איתרתם נגע חשוד על העור, במיוחד אם הוא יוצא דופן, חדש או השתנה לאחרונה- פנו בהקדם לרופא עור מומחה בדרמוסקופיה על מנת לאבחן את הנגע ולהחליט על המשך הטיפול.

זקוקים לטיפול? צריכים הכוונה?

מלאו פרטים או התקשרו. ואחזור אליכם בהקדם

אשמח לעזור

דילוג לתוכן