רח' איינשטיין 40, מגדל קניון רמת אביב, קומה 3, תל-אביב

תכונות דרמוסקופיות של קרצינומה של תאי בסיס ותת-סוגיה: סקירה מערכתית

תקציר:

מספר מחקרים דיווחו על מבנים דרמוסקופיים בקרצינומה של תאי בסיס (BCC) ותת-סוגיה, עם תוצאות משתנות.

מטרה: לבצע סקירה מערכתית של שכיחות המבנים הדרמוסקופיים ב-BCC ותת-סוגיה.

שיטות: נערכו חיפושים במאגרי מידע ורשימות ספרות רלוונטיות בהתאם להנחיות Preferred Reporting Items for Systematic Reviews and Meta-Analyses (PRISMA). המחקרים נבדקו ליחס היחסי של תכונות דרמוסקופיות של BCC. מודלי אפקטים אקראיים שימשו להערכת מידת האפקט המסכמת.

תוצאות: נכללו 31 מחקרים המכילים 5950 BCC. התכונות הדרמוסקופיות הנפוצות ביותר שנצפו ב-BCC היו כלי דם מניצים (59%), מבנים לבנים מבריקים (49%) וקנים כחולים-אפורים גדולים (34%). כלי דם מניצים, כיב ויציאות כחולות-אפורות ועגולות היו הנפוצים ביותר ב-BCC נודולרי; טלאנגיקצטיזות קצרות-דקות, מספר קטן של ארוזיות, ומבנים דמויי עלה, גלגל spoke ו- concentric structures ב-BCC שטחי; אזורים לבנים של חרסינה וכלי דם מניצים ב-BCC מורפיפורמי; וכלי דם מנציים וכיבים ב-BCC פולשני.

מגבלות: המחקרים היו הטרוגניים באופן משמעותי. מחקרים שדיווחו על תת-סוגי היסטופתולוגיים של BCC לא סיפקו נתונים קליניים על פיגמנטציה של נגעים.

מסקנות: בנוסף לכלי דם מניצים, מבנים לבנים מבריקים הם תכונה נפוצה של BCC. קבוצה של תכונות דרמוסקופיות עשויה לסייע בהבחנה בין תת-סוגי היסטופתולוגיים של BCC.

. J Am Acad Dermatol. 2019 Nov 7

Share the Post:

פרסומים אחרונים

זקוקים לטיפול? צריכים הכוונה?

מלאו פרטים או התקשרו. ואחזור אליכם בהקדם

אשמח לעזור

דילוג לתוכן